Zdravotní terapie

Trénink paměti a zdravotní cvičení pro tělo s výtvarným tvořením pro duši

Odborné

Demence, Alzheimerova nemoc

Stařecká demence – je velmi vážné degenerativní onemocnění, jejíž důsledkem jsou změny mozkové tkáně. Lidská populace stárne, prodlužuje se věková hranice a je nutné s tímto faktorem pracovat. V Americe je vynaložena spousta peněz na výzkum příznaků demence, tak Alzheimer nemoci. Posunuje se věková hranice lidské populace. Je to velmi alarmující, jak se Alzheimer nemoc dostává na první místo vážných nemocí populace.

Demence je souhrnný termín k popisu symptomů, které ovlivňují paměť, výkon každodenních činností, komunikační schopnosti. DEMENCE JE SYNDROM, POZOR NE NEMOC. (syndrom je souhrn, který zahrnuje ztrátu paměti, zmatenost, změny osobnosti, úpadek myšlení, klesající schopnosti pro vykonávání každodenních činností.

DEMENCE zahrnuje celou řadu různých poruch. 

Stařecká demence je typické zapomínání a snižující se inteligence, nejvíce ohrožující starší populaci 60+. Zapomětlivost ke stáří patří, ale nevyplatí se to podceňovat. Mohlo by se jednat o příznak některé z forem stařecké demence, degenerativního vážného onemocnění. Do této diagnózy může spadat až  50 různých DIAGNOSTICKÝCH PODJEDNOTEK. Bohužel se to týká všech společenských vrstev a nejsou závislá na pohlaví, kulturní příslušnosti, geografické poloze. Největším RIZIKOVÝM FAKTOREM JE VĚK!!!!!!. Z globálního pohledu je DEMENCE na obrovském vzestupu. K příčinám demence patří mnoho faktorů. Přesnou příčinu rozvoje demence zatím lékaři úplně nevědí. Zkoumají genetické dispozice, látky, které slouží k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Dalšími oblastmi výzkumu jsou látky, které vznikají během látkové přeměny v neuronech a současně ohrožují jejich životnost. V zájmu vědy je i zkoumání vlivů vnějších faktorů, např. diety, POHYB, vliv životního prostředí….

Za rozvojem stařecké demence v lidské populaci stojí mnoho příčin. Nejčastěji bývá způsobena důsledkem Alzheimerovy nemoci. Alzheimerova choroba (AD=Alzheimer´s disease) je neurodegenerativní onemocnění mozku, která se projevuje ztrátou nervových buněk v některých oblastech mozku. Je to nejčastější typ demence.  Příčiny AD jsou komplexní a pravděpodobně variabilní. Prvními příznaky jsou poruchy paměti, poškození kognitivních (poznávacích) a intelektuálních schopností, FYZICKÝCH DOVEDNOSTÍ. Dochází k hromadění amyloidu beta v mozkové tkáni, což vede k poškození nervových synapsí a axonů, to jsou důležité mozkové struktury. Jako první to popsal v 1. kazuistice německý lékař Alois Alzheimer a v dalších 12. kazuistikách český vědec, psychiatr, neuropatolog německo-židovského původu Oskar Fischer.

Alzheimerova choroba je nejčastějším konkrétním typem demence. Je to progresivní onemocnění mozku.  

Alzheimerova choroba (AD) prochází několika stádii v průběhu mnoha let:

Různá stádia: obtížné dorozumívání (problémy s řečí), zapomínání, zakládání věcí na nesprávná místa, podezíravost, vztahovačnost, poruchy paměti (ztráta schopnosti plnit běžné denní úkoly), dezorientace v čase (problémy s abstraktním myšlením), změny osobnosti a nálad (apatie, deprese, úzkost, bludy, agrese), špatný nebo se zhoršující racionální úsudek (špatné plánování, rozhodování, ztráta iniciativy).

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění, které způsobuje nevratné změny v mozku. Zatím lék ani léčba neexistují, léky jen tlumí nezvratný proces. Nemoc je smrtelná. Proto je strašně DŮLEŽITÁ PREVENCE!!!!!!!!

  • Prevence může pomoci potlačit nástup onemocnění NEBO ZPOMALIT

Důležitost PREVENCE:
– ZMĚNY VE STRAVĚ – je nutné mít v jídelníčku, ořechy, bobulovité ovoce, středomořskou stravu, vitamíny, minerály, zeleninu, ovoce, ryby
– MENTÁLNĚ STIMULUJÍCÍ AKTIVITY – JEN KŘÍŽOVKY a SUDOKU NESTAČÍ!!!!!!
– MENMOTECHNIKY – formou pracovních listů, DOPORUČUJEME SPOLUPRACOVAT S LÉKAŘI, S TRENÉRY PAMĚTI, S TERAPEUTY, KTEŘÍ TO UMÍ!!!!!!!
– POHYB – CVIČENÍ JE NESMÍRNĚ DŮLEŽITÉ PRO KAŽDOU BUŇKU V TĚLE!!!!!
– SPÁNEK
– SOCIÁLNÍ INTERAKCE – sociální vazby SAMOTA JE ŠPATNĚ
– OMEZIT PITÍ, KOUŘENÍ, STRES

NEEXISTUJE ZATÍM ZARUČENÝ ZPŮSOB, JAK PŘEDCHÁZET ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ, ALE DODORŽOVÁNÍ DOPORUČENÍ, PREVENCE MŮŽE VÁŠ MOZEK UDRŽET CO NEJZDRAVĚJŠÍ A SNÍŽIT RIZIKO VZNIKU TOHOTO ONEMOCNĚNÍ.

PAMĚŤ

Paměť je schopnost organismu přijímat, uchovávat a znovu si vybavovat předchozí zkušenosti.

Rozlišujeme většinou 4 základní složky paměti:
– Impregnace – vštípivost, schopnost ukládat paměťové obsahy
– Retence – schopnost udržet paměťové obsahy
– Konzervace- schopnost udržet paměťové obsahy beze změny
– Reprodukce/výbavnost – schopnost vybavit si paměťové obsahy

Informace jsou v mozku uloženy v paměťových stopách, určité spoje(synapse)mezi výběžky nervových buněk(neuronů). Během života se část neuronů ztrácí, ubývá synapsí a nervové buňky se zmenšují. Na tohle nemá velký vliv stárnutí, ale špatný životní přístup. Pravidelným tréninkem mozku, pravidelným cvičením vznikají nové synapse a TO V JAKÉMKOLI VĚKU!!!!!!!

Mozek se skládá ze dvou hemisfér
a) levá hemisféra – rozumová složka, logické myšlení
b) pravá hemisféra – kreativita, emoce, orientace v prostoru…

Dělení paměti:
Krátkodobá paměť – slouží k vybavení malého množství slovních nebo zrakově prostorových informací, buď se uloží do dlouhodobé paměti, nebo se ztratí.
Dlouhodobá paměť – neomezená kapacita, neomezená doba uložení

(Topinková 2003) rozděluje dlouhodobou paměť na:
– Dl. paměť recentní – uchovává informace z nedávné minulosti
– Dl. paměť trvalá – uchovává informace ze vzdálené minulosti

Rozdělení podle charakteru zapamatované informace (volně dle Topinkové, 2003)
– Paměť explicitní – ukládání a vybavování informací, které lze vyjádřit řečí (sémantická paměť, ikonická paměť, epizodická paměť)
– Paměť implicitní – vrozené a získané postupy, procedurální paměť, emoční paměť, motorické dovednosti, sport, hraní na nástroje

Paměť zraková
Paměť sluchová
Paměť hmatová
Paměť čichová
Paměť chuťová
Paměť motorická

Během života dochází k úbytku mozkových buněk. Mozek je neuroplastický. Mozek má schopnost VYTVÁŘET NOVÉ BUŇKY, pokud je adekvátně stimulován.

Ve starším věku dochází k:
– Rigiditu v myšlení a jednání
– Zhoršení koncentrace
– Snížení smyslové výkonnosti
– Omezení tvůrčích schopností, porucha motoriky, ztráta fantazie
– Zpomalení psychomotoriky
– Narušení rovnovážného ústrojí
– Poruchy úzkosti
– Zhoršení vštípivosti i vybavenosti u novodobé paměti

Něco se i zlepšuje😊
– Lepší nadhled
– Lepší úsudek
– Zájem o všeobecný rozhled, náhled, vědomosti
– Stálost v názorech, vztazích
– Trpělivost, vytrvalost, pohoda
– Schopnost vnímat detaily

Intelekt a slovní zásoba SE VĚKEM NEMĚNÍ.

JE NUTNÉ MOZEK TRÉNOVAT, AKTIVNĚ ŽÍT, SPORTOVAT, VYTVÁŘET, STÝKAT SE S LIDMI, KOMUNIKOVAT, ZDRAVĚ JÍST.

Navštivte naše semináře, ve kterých se vším pracujeme komplexně – naučíme Vás  mnemotechniky (nestačí jen luštění křížovek a sudoku), cvičíme (nabízíme zdravotní cvičení), aktivity venku (Nordic walking, zdravotní cvičení) a vytváříme vevnitř i venku – zapojujeme všechny typy pamětí. Aktivujeme a pracujeme s celým tělem od HLAVY AŽ PO PATY.)     

Mnemotechniky

Mnemotechniky jsou techniky, které využívají různé metody k podpoře zapamatování nebo zpracování informací mozkem. Pracuje se s vytvářením asociací, přesmyček, kvízů, synonym, vizuálních představ, grafiky. Mnemotechnické pomůcky jsou slovní, grafické.
Starou mnemotechnickou pomůckou je metoda LOCI – využívá prostorové paměti k zapamatování informací. Tato technika byla známa již ve starověkém Římě a byla používána řečníky a filozofy. Mnemotechnická pomůcka Akronymum je vytvořeno z počátečních slov, která si chceme zapamatovat. Mnemotechnická pomůcka Akrostika představují celé věty, ve kterých jednotlivá slova začínají stejnými písmeny jako informace, kterou si chceme zapamatovat, případně vybavit. Akrostika jsou nesmírně efektivní technikou v případě, že si chceme informaci zapamatovat v určitém, předem daném pořadí, lze si zapamatovat zdánlivě nezapamatovatelné:-)